DW-10-19-L-D-984
detaildesc
DW-10-19-L-D-984
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-19-L-D-984
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Length - Stack Height 0.984" (24.994mm)
Length - Post (Mating) 0.236" (5.994mm)