DW-10-15-G-S-255
detaildesc
DW-10-15-G-S-255
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-15-G-S-255
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-10-15
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Length - Stack Height 0.255" (6.477mm)
Length - Post (Mating) 0.265" (6.731mm)