DW-10-15-F-D-261
detaildesc
DW-10-15-F-D-261
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-15-F-D-261
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-10-15
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Length - Stack Height 0.261" (6.629mm)
Length - Post (Mating) 0.259" (6.579mm)