DW-10-14-S-D-1160-LL
detaildesc
DW-10-14-S-D-1160-LL
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-14-S-D-1160-LL
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 1.160" (29.464mm)
Length - Post (Mating) 0.160" (4.064mm)