DW-10-12-T-D-745
detaildesc
DW-10-12-T-D-745
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-12-T-D-745
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-10-12
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Length - Stack Height 0.745" (18.923mm)
Length - Post (Mating) 0.175" (4.445mm)