DW-10-11-F-S-613
detaildesc
DW-10-11-F-S-613
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-11-F-S-613
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Length - Stack Height 0.613" (15.570mm)
Length - Post (Mating) 0.207" (5.258mm)