DW-10-09-T-D-508
detaildesc
DW-10-09-T-D-508
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-09-T-D-508
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height 0.508" (12.903mm)
Length - Post (Mating) 0.112" (2.845mm)