DW-10-09-L-D-470
detaildesc
DW-10-09-L-D-470
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-09-L-D-470
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-10-09
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height 0.470" (11.938mm)
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)