DW-08-20-F-S-850
detaildesc
DW-08-20-F-S-850
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-20-F-S-850
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Number of Positions 8
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Length - Stack Height 0.850" (21.590mm)
Length - Post (Mating) 0.170" (4.318mm)