DW-08-20-F-S-825
detaildesc
DW-08-20-F-S-825
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-20-F-S-825
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-08-20
Number of Positions 8
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Length - Stack Height 0.825" (20.955mm)
Length - Post (Mating) 0.195" (4.953mm)