DW-08-15-F-S-370
detaildesc
DW-08-15-F-S-370
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-15-F-S-370
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-08-15
Number of Positions 8
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Length - Stack Height 0.370" (9.400mm)
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)