DW-08-14-F-D-1299
detaildesc
DW-08-14-F-D-1299
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-14-F-D-1299
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DW-08-14
Number of Positions 16
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 1.299" (32.995mm)
Length - Post (Mating) 0.021" (0.533mm)