DW-08-13-T-S-1025
detaildesc
DW-08-13-T-S-1025
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-13-T-S-1025
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-08-13
Number of Positions 8
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Length - Stack Height 1.025" (26.035mm)
Length - Post (Mating) 0.095" (2.413mm)