DW-08-13-G-D-945
detaildesc
DW-08-13-G-D-945
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-13-G-D-945
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Length - Stack Height 0.945" (24.003mm)
Length - Post (Mating) 0.175" (4.445mm)