DW-08-13-F-S-570
detaildesc
DW-08-13-F-S-570
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-13-F-S-570
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DW-08-13
Number of Positions 8
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Length - Stack Height 0.570" (14.478mm)
Length - Post (Mating) 0.550" (13.970mm)