DW-05-10-S-D-500
detaildesc
DW-05-10-S-D-500
Samtec Inc.
Product No:
DW-05-10-S-D-500
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Product Status Active
Base Product Number DW-05-10
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Length - Stack Height 0.500" (12.700mm)
Length - Post (Mating) 0.220" (5.588mm)