DW-04-14-T-D-1120
detaildesc
DW-04-14-T-D-1120
Samtec Inc.
Product No:
DW-04-14-T-D-1120
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, DW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Number of Positions 8
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Length - Stack Height 1.120" (28.448mm)
Length - Post (Mating) 0.200" (5.080mm)