DCMX692U075AB2B
detaildesc
DCMX692U075AB2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DCMX692U075AB2B
Description:
CAP ALUM 6900UF 75V SCREW
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series DCMX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 6900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 3.187" (80.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C