CSSK3637FT5L00
detaildesc
CSSK3637FT5L00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSSK3637FT5L00
Package:
3637
Description:
RES 0.005 OHM 1% 3W 3637
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CSSK
Package Bulk
Ratings -
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 5 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Size / Dimension 0.360" L x 0.378" W (9.14mm x 9.60mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (0.98mm)
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Number of Terminations 4
Supplier Device Package 3637
Temperature Coefficient ±50ppm/°C