CSS2728JT60L0
detaildesc
CSS2728JT60L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSS2728JT60L0
Description:
RES 0.06 OHM 5% 3W 2728
Tolerance ±5%
Resistance 60 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Wide 2827 (7067 Metric), 2728
Product Status Active
Size / Dimension 0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height - Seated (Max) 0.049" (1.24mm)
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2728
Temperature Coefficient ±15ppm/°C