CSS2725FT2L50
detaildesc
CSS2725FT2L50
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSS2725FT2L50
Package:
2725
Description:
RES 0.0025 OHM 1% 4W 2725
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CSS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 2.5 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 4W
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Size / Dimension 0.268" L x 0.254" W (6.81mm x 6.45mm)
Height - Seated (Max) 0.045" (1.14mm)
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2725
Temperature Coefficient ±50ppm/°C