CSS2512FT75L0
detaildesc
CSS2512FT75L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSS2512FT75L0
Description:
RES 0.075 OHM 1% 2W 2512
Tolerance ±1%
Resistance 75 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.246" L x 0.130" W (6.25mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±15ppm/°C