CSS1206FT24L0
detaildesc
CSS1206FT24L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSS1206FT24L0
Description:
RES 0.024 OHM 1% 1W 1206
Tolerance ±1%
Resistance 24 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±15ppm/°C