CSS1206DT25L0
detaildesc
CSS1206DT25L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSS1206DT25L0
Package:
1206
Description:
RES 0.025 OHM 0.5% 1W 1206
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CSS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Tolerance ±0.5%
Resistance 25 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±15ppm/°C