CSS0402FT20L0
detaildesc
CSS0402FT20L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSS0402FT20L0
Package:
0402
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1/3W 0402
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CSS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 20 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±100ppm/°C