CSRT2010FT1R20
detaildesc
CSRT2010FT1R20
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRT2010FT1R20
Description:
RES 1.2 OHM 1% 1.5W 2010
Tolerance ±1%
Resistance 1.2 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1.5W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±50ppm/°C