CSRT1210FT2R70
detaildesc
CSRT1210FT2R70
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRT1210FT2R70
Package:
1210
Description:
RES 2.7 OHM 1% 1W 1210
Tolerance ±1%
Resistance 2.7 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1210
Temperature Coefficient ±50ppm/°C