CSRT1206FT43L0
detaildesc
CSRT1206FT43L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRT1206FT43L0
Description:
RES 0.043 OHM 1% 1W 1206
Tolerance ±1%
Resistance 43 mOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±150ppm/°C