CSRT1206FT12L0
detaildesc
CSRT1206FT12L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRT1206FT12L0
Description:
RES 0.012 OHM 1% 1/2W 1206
Tolerance ±1%
Resistance 12 mOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±200ppm/°C