CSRT0402FT3R60
detaildesc
CSRT0402FT3R60
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRT0402FT3R60
Description:
RES 3.6 OHM 1% 1/4W 0402
Tolerance ±1%
Resistance 3.6 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±50ppm/°C