CSRN2010FT25L0
detaildesc
CSRN2010FT25L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSRN2010FT25L0
Description:
RES 0.025 OHM 1% 1W 2010
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 25 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±250ppm/°C