Home / Oscillators / CS00096AC-J1-18E-0032.7707G
CS00096AC-J1-18E-0032.7707G
detaildesc
CS00096AC-J1-18E-0032.7707G
SiTime
Product No:
CS00096AC-J1-18E-0032.7707G
Manufacturer:
SiTime
Description:
OSCILLATOR TO MICROSOFT
User Guide
Mfr SiTime
Type TCXO
Output LVCMOS
Series CS00096
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 32.7707 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-UFBGA, CSPBGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.54mm x 0.84mm)
Voltage - Supply 1.8V
Base Product Number CS00096
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C