CRGH2010J16R
detaildesc
CRGH2010J16R
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CRGH2010J16R
Description:
RES SMD 16 OHM 5% 1W 2010
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 16 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±100ppm/°C