CRGH1206F68K
detaildesc
CRGH1206F68K
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CRGH1206F68K
Description:
RES 68 KOHM 1% 1/2W 1206
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 68 kOhms
Composition Thick Film
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C