CRGH0603J5K6
detaildesc
CRGH0603J5K6
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CRGH0603J5K6
Package:
0603
Manufacturer Standard Lead Time:
14 Weeks
Datasheet:
Description:
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/5W 0603
Update Time: 2024-07-19 18:07:51
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 5.6 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±100ppm/°C