CRG0402J47R
detaildesc
CRG0402J47R
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CRG0402J47R
Description:
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 47 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number CRG0402
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±200ppm/°C