CRCW12101K20FKEA
detaildesc
CRCW12101K20FKEA
Vishay Dale
Product No:
CRCW12101K20FKEA
Package:
1210
Manufacturer Standard Lead Time:
22 Weeks
Description:
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/2W 1210
Ext Price
  • 5000
Mfr Vishay Dale
Series CRCW
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 1.2 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Base Product Number CRCW1210
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1210
Temperature Coefficient ±100ppm/°C