CRCW120620K0FKEAC
detaildesc
CRCW120620K0FKEAC
Vishay Dale
Product No:
CRCW120620K0FKEAC
Manufacturer Standard Lead Time:
20 Weeks
Description:
RES 20K OHM 1% 1/4W 1206
Mfr Vishay Dale
Series CRCW-C
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 20 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Base Product Number CRCW1206
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C