CP82C54-12Z
detaildesc
CP82C54-12Z
Renesas Electronics Corporation
Product No:
CP82C54-12Z
Package:
24-PDIP
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC OSC PROG TIMER 12MHZ 24DIP
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Type Programmable Timer
Count -
Series -
Package Tube
Frequency 12MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Obsolete
Current - Supply 10 mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number 82C54
Operating Temperature 0°C ~ 70°C