Home / TVS Diodes / CMOTVS5V7 BK
CMOTVS5V7 BK
detaildesc
CMOTVS5V7 BK
Central Semiconductor Corp
Product No:
CMOTVS5V7 BK
Package:
SOD-523
Description:
TV DIODE
User Guide
Mfr Central Semiconductor Corp
Type Zener
Series -
Package Bulk
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 66W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package SOD-523
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 5.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 4V (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A (8/20µs)