Home / Circuit Breakers / CM2-B0-10-610-501-I
CM2-B0-10-610-501-I
detaildesc
CM2-B0-10-610-501-I
Carling Technologies
Product No:
CM2-B0-10-610-501-I
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series C
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Toggle
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL
Number of Poles 2
Voltage Rating - AC 480 V
Voltage Rating - DC 125 V
Current Rating (Amps) 10A