CLE-120-01-F-DV-A-P
detaildesc
CLE-120-01-F-DV-A-P
Samtec Inc.
Product No:
CLE-120-01-F-DV-A-P
Description:
CONN RCPT 40POS 0.031 GOLD SMD
Series CLE
Package Tube
Features Board Guide
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.130" (3.30mm)
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.047" (1.20mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2.7A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C