CLE-120-01-F-DV-A-K-TR
detaildesc
CLE-120-01-F-DV-A-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
CLE-120-01-F-DV-A-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 40POS 0.031 GOLD SMD
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series CLE
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Pick and Place
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Pass Through
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Beryllium Copper
Insulation Color Black
Insulation Height 0.130" (3.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number CLE-120
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.047" (1.20mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2.7A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C