Home / Circular Connector Assemblies / CIR030RFP-14SA-7P-F80-13
CIR030RFP-14SA-7P-F80-13
detaildesc
CIR030RFP-14SA-7P-F80-13
ITT Cannon, LLC
Product No:
CIR030RFP-14SA-7P-F80-13
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 7POS SILVER CRIMP
Update Time: 2024-07-19 17:59:55
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series CIR
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 200VAC, 250VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number CIR03
Number of Positions 7
Shell Size - Insert 14S-A7
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C