CGS872U150X5R
detaildesc
CGS872U150X5R
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS872U150X5R
Description:
CAP ALUM 8700UF 150V SCREW
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series CGS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 8700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 150 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.875" (149.23mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.25 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm @ 120Hz