CGS712U075V4C
detaildesc
CGS712U075V4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS712U075V4C
Description:
CAP ALUM 7100UF 75V SCREW
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series CGS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 7100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.35 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 120Hz