CGS553U016V3L
detaildesc
CGS553U016V3L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS553U016V3L
Description:
CAP ALUM 55000UF 16V SCREW
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series CGS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 55000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) 3.625" (92.08mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.48 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 120Hz