CGS133U040R2C
detaildesc
CGS133U040R2C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS133U040R2C
Description:
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series CGS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 13000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.125" (53.98mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.8 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 33mOhm @ 120Hz