CGO632M028L
detaildesc
CGO632M028L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGO632M028L
Description:
CAP ALUM 6300UF 20% 28V SCREW
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series CGO
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 28 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max) 2.125" (53.98mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.972 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.3 A @ 20 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 120Hz