Home / Circuit Breakers / CF2-B0-22-250-4FG-D
CF2-B0-22-250-4FG-D
detaildesc
CF2-B0-22-250-4FG-D
Carling Technologies
Product No:
CF2-B0-22-250-4FG-D
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series C
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Rocker
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL, VDE
Number of Poles 2
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 125 V
Current Rating (Amps) 500mA